Szabadon választható
KOŠICE /KASSA/ VÁROSNÉZÉS
Fakultatív kirándulás, mely városnézésre irányul, ennek célja Kassa történelmének és kulturális emlékeinek megismerése.
Útvonal leírása:
- Indulás: Jahodná /Epres-teto/ 9:00
- megálló : Košice /Kassa/ városközpontja
- megálló: ebéd
- megálló: szabad program a városban
- Visszatérés : Jahodná /Epres-teto/ cca 16:00
Košice /Kassa/, Szlovákia második legnagyobb városa, az ország keleti részén fekszik. Előnyős fekvése miatt a múltban fontos pontja volt az üzleti utaknak, ma kulcsfontosságú gazdasági központ, de fontos közlekedési vonalak kereszteződése is, amihez hozzájárul a vasúti csomópont és repülőtér is. Kassa az első olyan európai város, mely elnyerte a címerlevelet. 1369-ben Nagy Lajos uralkodó először adományozta jogi személynek – Kassa városnak. További elsőbbsége sporttal kapcsolatos – Kassán október első vasárnapján rajtol a legrégibb európai és második legrégebbi maratóni futás a világon – Nemzetközi békemaraton (1924-ben jött létre).Szent Erzsébet dóm a legkeletibb góikus katedrális Európában. A város történelmi központja a Szlovák Köztársaság legnagyobb városi műemléki rezervátuma. Közép-Európa legosibb középiskolája szintén Kassán, 1872-ben jött létre – gépészeti ipari középiskola. A város határában van - terjedelme szerint - Közép-Európa legnagyobb állatkertje (288 ha) és a városban meglátogatható Szlovákia legnagyobb botanikus kertje. kaktuszai legnagyobb gyűjteménynek számított a volt Csehszlovákiában. A gyermekvasút a Csermely-völgyben Szlovákia legrégibb és egyben az egyetlen ilyen vasútja. Város a kassai völgykatlanban fekszik Hernád folyó széles völgyében,melyet nyugaton s Slovenské rudohorie /Szlovák- é rchegység / határol.
Emlékművek, melyeket városnézés során látni fognak: Szent Erzsébet dóm, Szent Mihály kápolna, Orbán- torony, Állami Színház, Immaculata szoborcsoport a Mária oszloppal, Püspöki palota, Rákóczi-palota, Királyi Ház, Miklós-börtön, Városi falak.
Szabad program keretében meglátogathatják a Viaszfigurák Múzeumát, elüldogélhetnek a zenélő szökőkútnál ill. megpihenhetnek egy kávé mellett valamelyik kis kávéházban. Az ebédet elfogyaszthatják a hagyományos Szlovák étteremben, ahol a szlovák konyha hagyományos és csábító specialitásai várják önöket. Ehetnek finom juhtúrós galuskát, hurkát, kolbászt és ihatnak kiváló zsendicét, írót vagy szilva pálinkát.
A fakultatív kirándulás GÖMÖR területére irányul.
Útvonal:
- Indulás : JAHODNÁ /Epres-tető/ 7: 3O
- 1.sz. megálló : KRÁSNA HORKA /Krasznahorka/
- 2.sz. megálló: BETLIAR /Betlér/
- 3.sz. megálló: Ebéd
- 4.sz. megálló: DOBŠINSKÁ ĽADOVÁ JASKYŇA /Dobsinai jégbarlang/
KRÁSNA HORKA /Krasnahorka/
Nemzeti műemlék, század eleji gótikus vár. Reneszánsz stílusban erőddé építették át, később reprezantatív nemesi székhelyé változtatták. 1812.-ig a vár lakott volt. Andrássy D. – az utolsó tulajdonos – családi múzeummá alakította és 19O6.-tól megnyitották a közönség előtt. A vár nyitva áll a látogatók előtt mint a korabeli bútorok és berendezések múzeuma. Az utolsó várurak egyike építtetett 19O4.-ben Krásnohorské Podhradie Krasznahorkaváralja/ nevű község határában egy művészien díszített szecesszióos mauzóleumot a felesége számára, mely különböző színű márványból készült, a világ sok részéről szállították ide. Itt találhatók Andrássy D. és neje Franciska szarkofágjai. A kutyájuk szobra a mauzóleum mellett található. A vár nyitva áll a látogatók előtt mint a korabeli bútorok , berendezési tárgyak és divat múzeuma.
BETLIAR /Betlér/
Régebbi kastély alapjain, mely feltehetően a 16. századból származott, Andrássy István a 18.sz elején kastélyt építtetett, megerősített sarokbástyákkal. Utódai 1792-1795 között átépítették a kastélyt klasszicista stílusban, napjainkban a kastély a történelmi lakáskultúra múzeumaként szolgál. A benne levő bútor 15. – 17. századból származik, a berendezés klasszicista és empire. Láthatunk itt képgyűjteményt- tájképeket, portrékat, fegyvergyűjteményt és vadásztrófeákat, könyvtárat több mint 2O.OOO pékldánnyal, egzotikus emléktárgyakat a világ minden tájáról, főképpen Ázsiából és Afrikából.
DOBŠINSKÁ ĽADOVÁ JASKYŇA /Dobsinai jégbarlang/
Ezen védett természeti alkotás egyike hazánk legértékesebb és legfigyelemreméltóbb természeti jelenségeinek. E. Ruffini bányamérnök és társai 187O. 7.15.-én tárták fel. Már 1871-ben megnyitották a látogatók előtt. 1887-ben az első, villamos árammal megvilágított barlang volt Európában. Gazdag díszítésének képződményeit jelentős mértékben az áramló levegő formálta. A jég összterjedelmét 11O.OOO m3 becsülik.
Időbeosztás:
- 7:3O Indulás Jahodná /Eptestető /
- 7:3O - 9:OO Utazás Krásna Hôrka /Krasznahorka/
- 9:OO - 11:3O Vár + mauzóleum megtekintése
- 11:3O -12:OO Utazás Betliar /Betlér/ irányában
- 12:OO -13:3O Ebéd
- 13:3O -15.OO Betliar /Betlér/ megtekintése
- 15:OO - 15:45 Utazás a jégbarlangba
- 16:OO - 17:OO Jégbarlang megtekintése
- 17:OO - 19:OO Visszatérés Jahodnára
A választható kirándulás PIENINY területére irányul.
Útvonal leírása:
- Indulás: JAHODNÁ / Epres-tető/ 07.30
- 1. megálló: ČERVENY KLÁŠTOR /Vöröskolostor/
- 2. megálló : DUNAJEC ÚSZTATÁSA
- 3. megálló: Ebéd – LESNICA
- 4. megálló: VÁR + SKANZEN ĽUBOVŇA
ČERVENÝ KLÁŠTOR
A Červený Klástor /Vöröskolostor/ község melletti kolostort -nemzeti kulturális műemléket a karteziánus és kamalduli szerzetesek lakták két szakaszban. Először karteziánus kolostor volt 1320 – 1563 években (a rend alapítója 1084-ben szent Bruno).
TUTAJOZÁS DUNAJEC FOLYÓN
Nagyon érdekes a Dunajec úsztatása tutajon, ami a helyi turista attrakciók közé tartozik. A folyó, mely szlovák területről a Balti tengerbe viszi a vizeket. Forrásai Biely és Čierny Dunajec, valamint jobboldali beömlésű Javorinka elvezetik a Pieniny vizét. Dunajec áttörése 360 ha területen védett nemzeti rezervátum. Terület igen jelentős a növényzet és táji-esztétika tekintetében. Dunajec Szlovákia területén elvezeti a vizet 361 km2- ről és közel 20 kilométeren képezi a szlovák-lengyel államhatárt.
ĽUBOVŇA – VÁR ÉS SKANZEN
Stará Ľubovňa fölött emelkedik a lubovnyai vár, melyet a 14. sz. elején építették. Első írásos említés a várról -mint a királyi székhely egyikéről- 1311-ből származik. A vár legősibb részét képezi a főbástya és a gótikus kastély. 1412-ben a zálogosított szepesi városok lengyel polgármestereinek székhelyévé vált, ami elősegítette fejlődését. 1553-ban a vár teljesen leégett. Rekonstrukciója során új reneszánsz palotát építettek. 1642-ben barokk palotát építettek és 1647 –ben pedig kápolnát. 1655 és 1661 között ide rejtették svédek elől a lengyel koronázási kincseket. 1772 után a szepesi városok zálogosításának megszűnte után a vár hanyatlásnak indult. A Lubovnyai Vár alatt terül el a lubovnyai skanzen a Szepes és Sáros megyék népi építészet remekeivel. Legértrékesebb kiállított építmény a gerendás faépulet - görög katolikus Szent Mihály arkangyal temploma Matysová községben, mely 1883-ból származik.
Időharmonogram:
- 7:30 Indulás: JAHODNÁ /Epres-teto/
- 7:30-9:45 Utazás , irány ČERVENÝ KLÁŠTOR /Vöröskolostor/
- 9:45-10:45 ČERVENÝ KLAŠTOR /Vörös kolostor/ megtekintése
- 10:45-11:00 Út DUNAJEC folyóhoz
- 11:00-13:00 Tutajozás
- 13:00-14:30 Ebéd
- 14:30-15:00 Utazás a lubovnyai várba
- 15:00-17:00 A vár és skanzen megtekintése
- 17:00-19:00 Út JAHODNÁ / Epres-tető/ felé
Borkóstolók kínálata Tokajban
Csodálatosak a tokaji borpincék. Rejtélyesek, tele vannak folyékony kincsekkel , melyek el vannak rejtve türelmetlen szomjúságunk előtt... Történelmileg ezen pincék úgy jöttek létre, hogy a telepesek búvóhelyeként szolgáltak a török támadások idején. Szerencsére, ma sokkal csábítóbb funkciójuk van. Akinek lehetősége volt lemenni az Ostrozovic cég tokaji pincéjének hűvös csendjébe Veľká Tŕňa /Nagytoronya/ községben, aki betekintett bortárának sötét folyosóiba, melyeket a tufakőbe véstek és megkóstolta a borostyán nap folyékony sugarait, sohasem felejti el.
Ebben a kézzel ásott pincében fiatal tokaji bort tárolnak, hogy „kicsi, 136 l góniai hordókban több éves érlelés után édes 3-6 puttonyos édes tokajivá gömbölyödjön. A tokaji pincébe való érlelés nélkül nem tokaji a tokaji. A pince törvény szerint is hozzá tartozik a tokaji borok termeléséhez és beletartozik a tokaji öt P-hez. Ostrozovic pincéjét vulkanikus kiömlött kőzetbe – tufába vájták, ahogyan ez az igazi tokaji pincéhez illik. Egész évi állandó hőmérséklet 10-12 C, magas nedvesség, kicsi hordók, csend és nyugalom uralkodik.
Hosszú lépcsőn lejutunk a 13 m mély, nemes penésszel benőtt pincébe, melyet a villogó gyertya lángja világít meg és feltárhatjuk az elrejtett titkokat ezen kincsek alkotójával együtt. A testes bor kényelmesen folyik a pohárba, mintha elfáradt volna a sokéves várakozásban arra, hogy valaki merészelje már megkóstolni. A borostyánarany színű bornak illata emlékeztet a fekete kenyér héjára,szőllőre és a hazára egyaránt.
A minták száma szerint a kóstolónak három változata van...
1. változat:
6 borminta 0,05 l –ként + hideg felvágott ( szalonna, sajt). A tokaji pincében zajlik, a kóstoló időtartama 60 perc.
A kóstolt borok :
- Erzsébet királynő bora 2006 évi szőlőválogatás
- Furmint 2006 évi szőlőválogatás
- Hárslevelű 2006 évi szőlőválogatás
- Muskotály 2006 évi szőlőválogatás
- Tokaji 3-puttonyos 2002 évi szőlőválogatás
- Tokaji 4-puttonyos 2002 évi szőlőválogatás
2. Változat:
10 borminta 0,15 l –ként + hideg felvágott (mint az első változatban + pástétom). A tokaji pincében történik, a kóstoló időtartama 90 perc.
Kóstolt borok:
- Rulandi fehér 2004 évi szőlőválogatás
- Olasz rizling 2005 évi szőlőválogatás
- Erzsébet királynő bora 2006 évi szőlőválogatás
- Furmint 2006 évi szőlőválogatás
- Muskotály 2006 évi szőlőválogatás
- Furmint kabinet bor 2002 évi szőlőválogatás
- Tokaji cuvée 2005 évi szőlőválogatás
- Hárslevelű 2006 évi szőlőválogatás
- Tokaji 3-puttonyos tokaji válogatás 2002 évi szőlőválogatás
- Tokaji 4-puttonyos tokaji válogatás 2002 évi szőlőválogatás
GRAND Változat:
15 borminta 0,05 l –ként + hideg felvágott ( mint a 2. változat + disznósajt, fasírozott, körítés) egybe van kötve a bortermelés megtekintésével, érdeklődés szerint a szőlőhegy megtekintésével. A borkóstolás időtartama 120 perc és a tokaji pincében történik.
Kóstolt borok:
- Rulandi fehér 2004 évi szőlőválogatás
- Furmint –késői szüret 2005 évi szőlőválogatás
- Olasz rizling 2005 évi szőlőválogatás
- Erzsébet királynő bora 2006 évi szőlőválogatás
- Furmint 2006 évi szőlőválogatás
- Muskotály 2006 évi szőlválogatás
- Furmint kabinet 2002 évi szőlőválogatás
- Hárslevelű 2006 évi szőlőválogatás
- Tokaj cuvée 2005 évi szőlőválogatás
- Furmint 2002 évi szőlőválogatás
- Devin 2005 évi mazsolaszőlő válogatás
- Tokaj szamorodni édes 2000 évi szőlőválogatás
- Tokaji 3-putonyos 2000 évi szőlőválogatás
- Tokaji 4-puttonyos 2002 évi szőlőválogatás
- Tokaji 6-puttonyos 1999 évi szőlőválogatás
FAKULTATÍV KIRÁNDULÁSOK KÍNÁLATA
A fakultatív kirándulás Szepességre irányul, pihenéssel egybekötve a poprádi AQUACITY-ben.
Útvonal leírása:
- Indulás: JAHODNÁ /Epres-tető / O7:3O
- 1.sz. megálló: ŽEHRA / Zsigra/ – Szent Lélek templom (UNESCO emlékmű)
- 2.sz. megálló: SPIŠSKÝ HRAD /Szepesi vár/ (UNESCO emlékmű)
- 3.sz. megálló: Ebéd SPIŠSKÝ SALAŠ /érdeklődés szerint/
- 4.sz. megálló: LEVOČA /Lőcse/
- 5.sz. megálló: AQUACITY POPRAD
ŽEHRA /Zsigra/
Az ősi, korai gótika Szent Lélek templomában, mely 1275-ben épült –későbbi építészeti módosításokkal –különösen értékesek a gótikus freskók 5 időszakból. A legrégebbiek a 13. századból, legfiatalabbak a15.századból származnak. A templom enteriőrjében több 15.sz. eleji dombormű található és kőből készült 13. századi keresztelőkút.
SPIŠSKÝ HRAD /Szepesi -vár/
634 m tenger feletti magasságban, mészkő sziklán, a környezetétől 2OO m magasabban terül el a Szepesség legértékesebb műemlékei egyike – a Szepesi –vár, nemzeti kukturális műemlék. 12.-18. század műépítészetünk fejlődésének bizonyítéka, azonban terjedelmével, mely meghaladja a 4 hektárt (pontosan 41 426 m2), Közép-Európa legnagyobb várkomplexumai közé tartozik, Szepesség főispánjainak székhelye volt. 17. század végéig lakott volt. Tulajdonosai –a Csáky család –később korszerűbb kastélyba költöztek Bijacovce, Hodkovce és más hehységekbe.
LEVOČA /Lőcse/
Város a középkorban európai jelentőséggel bírt. A központi tér közepén három szép épület áll, ezek tipikusak voltak a városok számára : Szent Jakab plébániatemplom, városháza – a közigazgatási és bírósági központ és a volt áruház – a gazdasági központ. Később felépült az evangélikus templom is, hatalmas kupolával. Egyedülálló jellegű a Szent Jakab templom 11 gótikus és reneszánsz oltárával és az enteriőr egyéb értékeivel. Itt található a világ legmagasabb gótikus oltára, további gótikus és reneszánsz oltárok 15.-16. századból. Sok közülük egy fafaragó műve, kinek neve a városhoz kötődik: lőcsei Pál mester . A 15.-17. századból származó harangtornyos volt városháza ma múzeum, mely ismerteti a város gazdag történelmét. Előtte szimbolikusan áll a középkori pellengér a nők számára – a szégyen kalitka. A többi templom közül értékes még a minoriták régi temploma kolostorral, melyből fennmaradt néhány eredeti helyiség, beleértve a gótikus keresztfolyosót. Barokk jellegű az ún. minorita templom. Levoča /Lőcse/ Szlovákia legnagyobb zarándokhelye. Ennek szimbóluma a Mária-hegyi templom.
AQUACITY POPRAD
Az AquaCity Poprád, mely pihenést és sportolást szolgál, poprádi fúrásból származó geotermikus energiát használ fel, közel 5O° C hővel. A terület dominánsai – egész évi üzemeltetés, rozsdaálló medencék és a víz UV tisztítása. A területen fedett 50 m úszómedence található, egész évi termál medencék 36 – 38°C meleg vízzel, ahol a látogatók kipróbálhatják a vízi gombát, pezsgő vizet, jakuzit, lengő harangot és tobogánokat. Az AquaCity attrakciói közé tartoznak a fedett relaxációs Blue Diamond és Saphire medencék. Ezekben a medencékben kristálytiszta víz van, mely 20 különböző ásványi anyagot tartalmaz, ezek kedvezően hatnak az egészségre. Nem kevésbé vonzó a „Vitális világ” szaunák komplexuma – mentolos,gőz-,sós, finn, virág és kellemes attrakció a havas barlang, ahol egész évben havazik. Az AquaCityben aktívan is lehet pihenni, jól felszerelt fittneszközpont is működik. Az AquaCity újdonsága a krioterápia – gyógyítás fagyasztás segítségável, nagyon alacsony hőmérséklet - 100 - 160° C alkalmazásával. Eredménye a védő mehanizmusok aktivizálása az emberi testben.
Időharmonogram:
- 7:30 Indulás JAHODNÁ /Epres-tető/
- 7:30-8:30 Utazás ŽEHRA / Zsigra/ irányában
- 8:30-9:00 Szent Lélek templom megtekintése
- 9:00-9:15 Utazás SPIŠSKÝ HRAD /Szepesi-vár/ felé
- 9:15-12:00 A vár megtekintése
- 12:00-12:15 Út a SPIŠSKÝ SALAŠ étterembe
- 12:15-13:45 Ebéd
- 13:45-14:15 Utazás LEVOČA /Lőcsére/
- 14:15-15:45 Város megtekintése
- 15:45-16:30 Utazás AQUACITY POPRAD felé
- 16:30-20:30 AQUACITY POPRAD
- 20:30-22:00 Visszatérés JAHODNÁ-ra